UX و UI چیست و چه کاربردی درطراحی سایت دارد؟

ui ux چیست؟
برای طراحی وب سایت از اصطلاحات خاصی استفاده می شود .که شاید درک آنها برای افراد مبتدی کمی دشوار به نظر برسد،اما نگران نباشد ، دانستن مفهوم آنها کارسختی نیست.با کمی توجه ودقت به سایت های موفق فروشگاهی وخبری و استقبال روزافزون کاربران از آنها به این نتیجه می رسیم که همه ی آنها چند ویژگی مشترک در طراحی وب سایت خود دارند که باعث جذب کاربران میشود.

1- زیباهای بصری منحصر به فردوجذاب
2- رضایت کاربران از حضور درسایت وامکانات آن

بسیاری ازکاربران در خریدهای اینترنتی با این مشکل مواجه اند که برای خرید یک کالا مسیر بسیار دشواری را باید طی کنند که نتیجه آن نارضایتی وخروج کاربر ازسایت خواهد شد.برای رفع این مشکل طراحان وب سایت ها تلاش می کنند ضمن ایجاد رابط کاربری مناسب وجذابیت های بصری ، تجربه لذت بخشی را برای کاربران ایجاد کنند.در دانش طراحی سایت به طراحی رابط کاربری UI وبه تجربه کاربری UX گفته می شود که در ادامه به تفصیل به آنها می پردازیم.

UXکوتاه شده عبارت  User Exprince Design است که تجربه کاربری نام دارد. در طراحی تجربه کاربر (UX) فرآیند افزایش رضایت مشتری و وفاداری آن ازطریق راحتی در استفاده ازمحصول وخدمات وحس خوب کاربر در تعامل بین مشتری و محصول است.

اصطلاح UI نیز مخفف عبارت User Interface design است و به معنای بخشی از طراحی سایت می باشد؛که زمان استفاده ازسایت توسط کاربر قابل مشاهده است. برای روشن تر شدن این دو اصطلاح به توضیح بیشتری نیاز است که در زیر به آن می پردازیم.

چیستux-ui

UIچیست؟

به طورکلی طراحی UI تاثیر ظاهر سایت بر کاربران است. زمانی که  طراحی UI مطرح می شود به این معناست که باید بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز کرد. به این معنا که صفحات باید به گونه ای طراحی شود که دارای جذابیت های بصری برای کابر به هدف دریافت خدمات ویا محصولا باشد. برای مثال درطراحی UI سعی میشود تا در بالای صفحات سایت از بنرهایی استفاده کنند که برای مشتری بسیارجذاب باشند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ به شکل حرفه ای استفاده می شود.

هرویژگی که ظاهرسایت شمارا زیباتروجذاب ترجلوه دهد تا مشتری از خدمات یا محصولات شما استفاده کند   در دایره طراحی UIقرار خواهدگرفت.بنابراین سایت های موفق از کنار این طراحی به سادگی عبور نمی کنند و اهمیت آن برای جذب مخاطبان بیشتر آگاهی دارند.

دیجی کالا یک مثال مناسب برای درک طراحی UI

کابران ایرانی اکثر خرید های خود را ازاین سایت محبوب انجام میدهند و بیشتر آنها رضایت مطلوبی از نحوه تعامل با سایت دارند.طراحی جذاب وکاربرپسند وهمچنین استفاده از رنگ های جذاب باعث شده تا این سایت فروشگاهی یکی از بهترین ها در حوزه فروشگاه اینترنتی باشد.

UX چیست؟

تجربه کاربری دانش وهنر طراحی محصول ویا خدماتی مانند وب سایت ها وهر محصول دیگری که استفاده ازآن آسان باشدوانتظارات کاربر را برآورده کند.سعی تمام طراحان UXاین است که بااستفاده روشهایی بتوانند حس رضایت راایجاد کنند.این به معنی که طراحی UX شامل هرگونه تعامل بین مشتری وارائه دهنده ی محصول می باشد که استفاده از محصول را برای کاربرآسان کند.بنابراین نمی توان آن رامحدود به طراحی سایت یا اپلیکیشن ها نمود.

uiوuxچیست؟

یک مثال ساده اما کاربردی برای درک UX

مثالی که دراین زمینه میتوان زد به تجربه کاربر هنگام استفاده در میوه موز واناناس مرتبط است.استفاده ازاین دو نوع میوه تجربه کاربری متفاوتی برای افراد خواهد داشت، به دلیل اینکه استفاده از یکی آسان ودیگری بسیاردشواراست.

انچه که در طراحی یک سایت مورد توجه قرارگیرد استفاده ازتمام امکانات برای ایجاد رضایتمندی کاربر زمانی که وارد شما شده وقراراست از محصول ویا خدمات شمابهرهمندشود. اینکه چطور این حس راایحاد کنیم احتب=یاج به تخصصی به نام طراحی uxدارد که هرسایت موفقی ازآن استفاده میکند.

به عنوان مثال اگر درخرید یک محصول کاربری در زمان کمتری به نتیجه دلخواه خود برسد قطعا رضایت بیشتری ازسایت شما خواهد داشت.مثلا برای پرکردن مشخصات خود فقط لازم باشد 2گزینه را به جای چند گزینه پرکند.

هرچقدر دستیابی به محصولات شما آسان باشد شمادرطراحی uxموفق تری خواهیدداشت.بنابراین یک طراحی uxتوجه بیشتری به رضایت کاربر هنگام استفاده از محصول یا خدمت شمادارد.

طراحی UX و کسب در آمد میلیونی

طراح UX به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین عناوین شغلی در آینده ی نزدیک خواهد شد. به جرات میتوان گفت یکی ازشغل های پر درامد و سود آور طراحی ux است .یکی از جذابیت های این شغل ترکیب فناوری وهنراست به این معنی که شما با استفاده از تجربیاتی که از رفتار کاربران وتعامل با آنها بدست می اورید می توانید یک محصول یا خدمتی را براساس نیاز انها طراحی کنید.البته به این نکته دقت کنید که این کار در  ظاهر بسیار ساده ولی در عین دشوارست.

یک دلیل ساده برای تایید این مطلب این است که طراحا UX قصد دارند رفتار کار بر را در دنیای واقعی تبدیل به یک لذت در دنیای مجازی بکنند و باکمک نرم افزار های گرافیکی مثل adobe این تجربه را عملی کنند.قطعا این کار بسیار دشوار خواهد بود ونیاز به تجربه و تسط دراد.

تفاوت بین UIو UX چیست؟

UI و UX در بسیاری موارد به جای یکدیگر استفاده می شوند. در حالی که این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.
از جمله اینکه UI  تنها بخشی از UX محسوب می شود .UX درالویت طراحی سایت است در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد.
و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UXسایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد.
اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد ؛ در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود. طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید! ارسال دیدگاه

خواندن این مطالب نیز توصیه میشود

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نیاز به مشاوره دارید؟

  درخواست مشاوره

  ×

  همکاران ما پاسخگو خواهند بود

  نیاز به مشاوره دارید؟

  0912-1251261
  سئوالی در زمینه طراحی سایت دارید با ما درمیان بگذارید.

  تماس با ما